ВМРО-ДПМНЕ: Надвор од употреба се сите 3 блока од РЕК Битола, државата е принудена да увезува струја

Од:

Ова е моментот кога откажуваат двата блока во РЕК Битола. Вака изгледа катастрофата кога се урива енергетскиот систем заради неодговорната, неспособна и криминогена власт. Најголемиот енергетски капацитет во моментов нема енергија ниту за сопствено одржување!, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Тоа се СДСМ и Зоран Заев! Секој изминат ден со нив значи дополнителна штета за државата. Криминогената и неспособна власт ги чини државата и граѓаните пари.

Денеска надвор од употреба се сите 3 блока од РЕК Битола. Државата е принудена да увезува струја, наместо да ја произведува сама.

Во исто време надвор од употреба се ставени блоковите 1 и 3, додека блок 2 е во ремонт.

Само до рестартирање на блок 1, државата ќе треба да увезе 2.000 мегават часа струја, односно да плати над 100.000 евра на име увоз на струја. Штетите кои ќе ги претрпи државата до вклучување на блок 2 ќе бидат уште поголеми.

Ова е едно од редицата исклучување на блоковите во РЕК Битола. Нејасно е дали блоковите испаѓаат од употреба поради неспособноста на власта или поради криминогеноста и желбата да се направи профит за некоја фирма увозник на струја.

Зоран Заев и СДСМ го гледаат РЕК Битола само како ризница за пари за фирмите блиски до СДСМ.

Криминалот и злоупотребата на РЕК Битола за лично богатење наскоро ќе заврши. СДСМ оди во опозиција и следува обнова на Македонија.“, се наведува во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Митева: Советниците на СДСМ на сметка на Град Скопје трошеле пари за скапи порции по кафани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Молкот на СДСМ и Калевска – Ванчева е потврда за инкасираните 55.000 евра

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Снежана Калевска Ванчева ја злоупотребила функцијата за да нејзиното адвокатско друштво земе 55.000 евра тендери?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни

Ана Ололовска

Арсовски: Адвокатско друштво на Калеска-Ванчева од СДСМ земало 55.000 евра од државни институции за три и пол години

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Катерина Павлова-Николовска