Мицкоски: Кусогледаноста на власта ја спречува Македонија, Естонија ја решава кризата со пари од вториот пензиски столб, мерка за која апелиравме

Од:

„За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува да се види шансата која стои преку искористување на средствата од пензискиот фонд, а кој за македонската економија ќе значат дополнителни 200 милиони евра.

Но, тоа не е случај естонскиот премиер и влада, кој ја презема истата мерка којашто и ја предлагав на Владата пред една недела, а тоа е да се искористат парите од вториот пензиски фонд без да се доведат во било каков ризик средствата на осигурениците“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Оваа мерка не беше добра за Заев и Спасовски, но е одлична за естонскиот премиер. Или свесно не сакаат да ги преземат мерките кои се добри затоа што е во прашање суетата, или не се разбираат во економија.

Но, што и да е од двеве причини, едно е јасно дека сето ова се удира врз грбот на македонските граѓани.

Истата мерка според Асошијетед прес ќе ја имплементираат и други европски држави“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Василевска: НВО во коруптивната мрежа на СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевски: Ситуацијата со коронавирусот е алармантна, а СДСМ станува носител на Ковид-19

Ана Ололовска

Милошоски: Во следните три недели државата сите ресурси да ги насочи кон справување со Ковид-19, па потоа да се зборува за датум за избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски: Изјавите на обвинетите се основано сомнение за соучество на Заев во „Рекет“

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов, со километарските редици за субвенциите, ризикува Скопје да стане нов корона-кластер

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ќе остане изолирана, а граѓаните ќе заболуваат и умираат, доколку власта не преземе одговорност

Ана Ололовска