Кумановскиот театар годинава со четири претстави

Од:

Кумановскиот тетар тековната година ќе подготви четири тетарски претстави. Проектите се одобрени од Министертвото за култура, а кумановци ќе имаат можност да проследат две драми и две комедии. Две од претставите ќе бидат изведени на македонски, а две на албански јазик.

– Оваа година театрот ќе ја подготви комедијата „Ожалостена фамилија“ од Бранислав Нушиќ, а во режија на Драгана Милошевска-Попова како и преставата „Тања,Тања“ од Олга Мухина, а во режија на Александар Ивановски, информира директорот на Центарот за култура, Роберт Павлевски.

Кумановци ќе имаат можност да ја проследат и претставата од Артур Милер „Сите мои синови“ во режија на Сефедин Нуредини, како и комедијата „Лаги за лаги” од Ентони Нилсон во режија на Рози Констенца.

Би можело да ве интересира

Во Битола премиера на театарската претстава „Вујко Вања“

Предраг Петровиќ

Премиера на „Петар Пан“ во Струга, средствата од влезниците хуманитарно за Бојан

Ана Ололовска

По повеќе од 30 години прво гостување на македонски театар на сцената на Народниот театар во Албанија

Ана Ололовска

Музички спектакл на четири млади актерки во Јавна соба – „Girls night“

Ана Ололовска

Бесплатна изведба на „Само глас“ во МНТ по повод Светскиот ден на театарот

Ана Ололовска

Почнаа подготовки за претставата „Бог на масакрот“ прва премиера на Тетовски Театар за 2023 година

Ана Ололовска