На Скопската фото недела доделени награди за најдобра фотографија

Од:

Скопската фото недела која се емитуваше во живо од амфитеатарот на ФОН Универзитет а повеќе илјадна публика го следеше настанот – онлајн, заврши со голем број на предавања на експерти кои отворија нови димензии на културата во Скопје но и националната фотографска и кинематографска сцена.

Ани и Дими, Кристијан Теодоров, Ангел Анеловски, Тwo Clicks, Влатко Рафески, 3D Baba и Томислав Георгиев, беа дел од овогодинешните предавачи, а публиката можеше директно да поставува прашања и да експериментира со своите објективи во реално време.

Оваа година во рамките на скопската фото недела беше објавен и конкурс за најдобра фотографија на Скопје а во категорија од речиси 1200 пристигнати апликации од кои над 800 кои беа постирани на Инстаграм на хаштагот #SPW2020, 9 членото жири ги додели и паричните награди.

Првата награда од 50.000 денари ја доби Кристина Нановиќ, со фотографијата насловена „Early morning

Втората награда од 25.000 денари ја доби Александар Стојчевски, со фотографијата насловена „ЕВН“

Третата награда од 15.000 денари ја доби Александар Атанасовски, со фотографијата насловена „Рибарот под камениот мост“

Посебна награда за најдобра „инста фотка“ во висина од 10.000 денари ја доби корисничката @anemichaela и нејзината фотографија од ГТЦ.

Би можело да ве интересира

Врачување награди и изложба на фотографии од работилницата „Мостовите на Скопје” со ученици од средните училишта

Ана Ололовска

Почнува Skopje Photo Week 2020

Ана Ололовска

„Џезтетика“ на Ранташа во Домот на младите во Белград

Ана Ололовска

Прогласена најдобрата фотографија од дивината за годинава

Ана Ололовска

Со фото-изложба на Манчевски почнува 6. фестивал „Книжевни ѕвезди“

Ана Ололовска

Визуелната моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

Ана Ололовска