Светот добива нов фудбалски шампион!

Актуелниот светски првак Шпанија, вечерва во второто коло го запиша и вториот пораз.

Репрезентацијата на Чиле ја совлада Шпанија со 2:0, ја испрати „црвената фурија“ дома и си обезбеди место во нокаут фазата.

Испаѓањето од Мундијалот, веројатно значи крај за една од најдобрите репрезентативни генерации во светскиот фудбал.

Храбрата игра на Чиле во првото полувреме беше наградена со два гола, најпрвин Варгас ја круниса колективната кација на тимот во 29. минута, а во финишот на првоот полувреме и Арангуис го освлада Касиљас.

Чиле на 23. јуни, во Сао Паоло, со Холандија ќе се бори за првото место во Б групата, додека Шпанија против Австралија ќе го одигра последниот натпревар на овој Мундијал.

Норвешки клуб мораше да помине 220 метри со автобус до европскиот натпревар поради едно бизарно правило

Фергусон: Секако дека се плашам од тоа

Нова катастрофа за Динамо: Ги „казни“ последнопласираниот Славен

Платини предложи револуционерна промена во фудбалот: Бројот на играчи да се намали од 11 на 10