Србија е олимписки победник во ватерполо

Србија е олимписки победник во ватерполо. Србија во финалето на олимпискиот турнир во Париз ја победи Хрватска со 13:11 и трет пат по ред го освои златниот медал. Србија тргна подобро од самиот почеток. Во првите две четвртини Србите имаа максимален број на играчи. Седум гола од седум вакви напади.

Од друга страна, Хрватска играше бавно, неизвесно, со многу нервоза и страв, па не чуди што Србите заминаа на пауза со 8:5. Слична игра продолжи и во третата четвртина. Бидејќи Бијач не можеше ништо да одбрани, Туцак го претстави Попадиќ, но и тоа не помогна многу. Србите ја држеа ситуацијата под своја контрола, Филиповиќ бранеше се што требаше и по третата четвртина Србите имаа 11:8.

Веднаш на почетокот на последната четвртина Врлиќ го намали резултатот на -2 (9:11). Бијач го спаси зицерот, а Хрватска имаше напад за целосно враќање во игра, но имаше слаб удар на Буриќ. Србија престана да напаѓа, одбраната на Хрватска ја зголеми агресивноста, имаше можност за голем кам-бек. Сепак, бидејќи Србите погрешија, имаше и многу грешки во нападот на Хрватска. На три минути до крајот Дедовиќ со многу среќа погоди за 12:9.

(ВИДЕО) Боксерката Келиф во неочекувано издание: Со објава го возвраќа ударот

Најлошата натпреварувачка на Олимпијадата во Париз ќе заработи милиони како интернет сензација

Во Боцвана е прогласен полудневен празник во чест на спринтерот кој воодушеви во Париз

Ливерпул трајно го промени изгледот на грбот, отстранети се три важни клупски симболи