(ВИДЕО) Дончиќ во неверување: Заборави дека му суди Босанец, го пцуеше и доби казна

Словенечките кошаркари ја победија Италија со резултат 89:85 во мечот за 7. место на Светското првенство, а интересен детал се случи во третата четвртина кога Лука Дончиќ го пцуеше судијата од Босна и Херцеговина, Адемир Зураповиќ и доби техничка фаул за тоа.

При првото водство со 59:49 во шестата минута од вториот дел, Дончиќ не успеа да постигне поени по контранападот, па заврши на паркетот, а кога судијата Зураповиќ од Босна и Херцеговина покажа дека топката и припаѓа на Италија, Словенецот жестоко реагираше.

Дончиќ додека седеше на подот го пцуеше босанскиот судија не знаејќи дека ќе го разбере.

„Јеб*ем ти матер у пи**у, пцуеше Дончиќ.

„Зборовите што Дончиќ не требаше да ги каже, заборави дека Адемир Зураповиќ е тој што многу добро ќе го разбере она што го кажува, а не кажа ништо убаво. Можеше да се слушне, а Дончиќ беше изненаден што тој доби техничка грешка, а среќа му е што не помина полошо“, изјави коментаторот на Спорт Клуб.

Инаку, на денешниот натпревар Италијанците немаа апсолутно никакво решение за одличниот кошаркар на Далас, Маверик, а тој на крајот им даде 29 коша.

Одбија да играат за Турција и беа казнети: Мора да ги вратат пасошите