voeni vezbi

Свет

Американците ќе прават воени вежби во Црното Море, ги крстиле „Морски ветрец“

А1он
Зголемената активност на сојузнички воени бродови во Црното Море го најавува почетокот на годинешните воени вежби „Си бриз“ (Sea Breeze) што треба да се одржат
Свет

Руски маневри на украинската граница ги загрижија САД и НАТО

А1он
НАТО денеска изрази загриженост за акумулирањето на персонал и опрема на руската армија во близина на украинската граница. На состанокот на амбасадорите на НАТО, на
Свет

Путин нареди воени вежби низ цела Русија со 150.000 војници

А1он
Претседателот на Русија, Владимир Путин, нареди одржување воени вежби низ целата држава со учество на околу 150.000 војници. Министерството за одбрана на Русија нагласува дека
Македонија

Вежбовни активности на припадници на Вооружените сили на САД на „Криволак“

А1он
На Армискиот pолигон „Криволак“ од денеска започнуваат вежбовни активности на припадници на Вооружените сили (ВС) на САД, кои до крајот на месецот ќе изведуваат повеќе
Свет

Словенечки и американски војници на зедничка вежба „Липицанер Пет“

А1он
Заедничката вежба на словенечки вооружени сили и американски војници, наречена „Липицанер Пет”, почнува денеска на воените полигони во Постојна и во Ново Место. Словенечката војска,
Регион

Турција првпат организира поморска вежба во три мориња

А1он
Турција ја одржува најголемата поморска вежба во својата историја, со над 100 бродови на сите три мориња, што ја опкружуваат земјата, јави Анадолија. Четиридневната вежба,
Свет

Путин ја крена цела војска во состојба на вонредна готовност

А1он
Руското Министерство за одбрана утрово ја објави одлуката на врховниот командант Владимир Путин за нова вонредна проверка на борбената готовност на вооружените сили. Вежбата ќе