uzbekistan

Свет

16 тешко повредени по експлозија во магацин на Министерството за одбрана на Узбекистан

А1он
Експлозијата одекна во саботата наутро во магацин на Министерството за одбрана на Узбекистан во регионот Сирдарја. Од експлозијата и детонацијата оштетени се повеќе од 3.700
Свет

Експлозија во воен магацин во Узбекистан, најмалку 16 повредени

А1он
Шеснаесет лица се повредени, од кои четворица се хоспитализирани, во експлозија во магацин на Министерството за одбрана на Узбекистан во регионот Сирдарја. Претходно, Министерството за
Свет

Во Узбекистан почнува самитот на Шангајската организација за соработка, Путин и Си ќе имаат средба

А1он
Првпат од почетокот на руската инвазија врз Украина денеска ќе се сретнат претседателите на Кина и Русија, Си Џинпинг и Владимир Путин и тоа на
Свет

Узбекистанскиот претседател го одби усвојувањето на уставни измени заради големиот протест на засегнатите Каракалпакстанци

А1он
Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзојојев го отфрли усвојувањето на уставните измени во земјата со кои требаше да се спречи регионот Каракалпакстан да одржи референдум за отцепување
Свет

Претседателот на Узбекистан воведе едномесечна вонредна состојба во автономната република Каракалпакстан

А1он
Узбекистанскиот претседател, Шавкат Мирзијојев, од денеска до 2 август воведе вонредна состојба во регионот Каракалпакстан, каде деновиве имаше немири, изјави портпаролот на претседателот Шерзод Асадов.
Свет

ВИДЕО: Мајка во Узбекистан ја фрла тригодишната ќерка во кафез со мечки

А1он
Во зоолошката градина во Ташкент во Узбекистан, мајка ја фрли тригодишната ќерка во кафезот на мечка. Инцидентот кој се случил во петокот е снимен на
Свет

Без струја жители на Казахстан, Узбекистан и на Киргистан

А1он
Големите градови во Казахстан, Узбекистан, како и во Киргистан, денеска се соочија со прекин на електричната енергија, информираа властите и граѓаните. Исклучен беше главниот далековод
Свет

Узбекистанскиот претседател Мирзијаев со убедлива победа обезбеди втор мандат

А1он
Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијаев е реизбран на истата функција откако освои 80,1 отсто од гласовите на вчерашните избори, за кои западните набљудувачи велат дека биле
Свет

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он
Министерот за надворешни работи на Узбекистан Абдулазис Камилов рече дека нема ништо против размена на информации со странски разузнавачки служби за спречување терористички напади. –