uzbekistan

Свет

Без струја жители на Казахстан, Узбекистан и на Киргистан

А1он
Големите градови во Казахстан, Узбекистан, како и во Киргистан, денеска се соочија со прекин на електричната енергија, информираа властите и граѓаните. Исклучен беше главниот далековод
Свет

Узбекистанскиот претседател Мирзијаев со убедлива победа обезбеди втор мандат

А1он
Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијаев е реизбран на истата функција откако освои 80,1 отсто од гласовите на вчерашните избори, за кои западните набљудувачи велат дека биле
Свет

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он
Министерот за надворешни работи на Узбекистан Абдулазис Камилов рече дека нема ништо против размена на информации со странски разузнавачки служби за спречување терористички напади. –
Свет

Над Узбекистан урнат авганистански воен авион, пилотите го преживеале падот

А1он
Министерството за одбрана на Узбекистан потврди дека собори авганистански воен авион. Министерството прво објави дека авганистански воен авион се урнал во регионот Сурксондарио, а потоа
Свет

Узбекистан дава 3.000 долари обештетување доколку се заразите со коронавирус, во Мексико се нудат ноќевања „2+2“

А1он
Туристичките дестинации ширум светот се обидуваат да ја повратат и онака кревката економска гранка, која е во слободен пад по појавата на пандемијата со коронавирусот,
Свет

Регионална конференција за зелена економија во Ташкент

А1он
Во главниот град на Узбекистан, Ташкент, денеска почна Регионална конференција за зелена економија на која учествуваат претставници на разни меѓународни, владини и невладини оргнизации од