teleskop

Магазин

Го измами целиот свет: Шпански колбас прикажан како нова ѕвезда снимена со телескопот Џејмс Веб

А1он
Француски научник упати јавно извинување откако твитна фотографија од парче колбас хоризо, тврдејќи дека се работи за далечна ѕвезда снимена од вселенскиот телескоп Џејмс Веб.
Свет

Најмоќниот телескоп во светот ја сними најдлабоката слика од вселената досега

А1он
НАСА синоќа во Белата куќа ја претстави првата фотографија снимена со вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ за кој се смета дека ќе го промени начинот на
Свет

ВИДЕО: Русија спушти вселенски телескоп во Бајкалското Езеро

А1он
Руски научници вчера спуштија еден од најголемите вселенски телескопи во Бајкалското Езеро за да можат да ги испитаат неговите длабочини. Телескопот Бајкал ГВД е изграден
Свет

Се урна легендарниот радио телескоп Аресибо во Порторико, заслужен за многу астрономски откритија

А1он
Во Порторико се урна огромен радио телескоп, кој со децении имаше клучна улога во астрономските откритија, соопштија порториканските власти. Опсерваторијата Аресибо е затворена уште од