svp

Култура

Претседателот Пендаровски се сретна со директорот на „Струшки вечери на поезијата“ и добитниците на наградите „Мостови на Струга“ и „Браќа Миладиновци“

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, честитајќи го огромниот успех – шест децениската организација на Струшките вечери на поезијата, на денешната средба со Тодорче Тасевски, директор на „Струшки
Култура

Керол Ен Дафи: За да пишуваат поезија, младите луѓе мора да читаат поезија

А1он
Поетски портрет на годинешната добитничка на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“, Керол Ен Дафи, беше претставен вечерва на летната сцена пред Центарот за
Култура

Митко Гогов е добитник на наградата Енхалон на 57-те Струшки вечери на поезијата

А1он
На традиционалното читање „Ноќи без интерпункција“ за најдобра песна прочитана од македонски автор наградата ЕНХАЛОН отиде во рацете на поетот од Струмица, Митко Гогов. Наградата
Култура

Зоран Анчевски, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за книгата „Небеска пантомима“

А1он
Поетот и преведувач Зоран Анчевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата, за најдобро поетско остварување меѓу два фестивала за книгата
Култура

На СВП ќе биде соопштен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“

А1он
Добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2018 година на 57. Струшки вечери на поезијата ќе биде соопштен денеска на прес-конференција. Наградата се доделува за најдобра
Култура

Пет стихозбирки во трка за наградата на СВП „Браќа Миладиновци“

А1он
Пет поетски книги се избрани во потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“ за 2018 година и од нив ќе биде прогласена победничката стихозбирка. Наградата ја
Култура

Во тек е конкурсот за наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

А1он
Во тек е конкурост за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата, објавена на македонски