spanija

Економија

Утре одлука за помошта на Шпанија и Кипар

А1он
Министрите за финансии на еврозоната утре ќе одржат конференција за да ги разгледаат формалните барања на Шпанија и Кипар за финансиска помош. Неименуван дипломат наведе
Свет

ВИДЕО: Војна меѓу полицијата и рударите во Шпанија

А1он
Протестите на шпански рударите од штрајк преминаа во милитантна борба за опстанок. Претходно овој месец, се појавија да протестираат во Мадрид, а полицијата од прва
Економија

Сопственикот на Зара, најбогат во Европа

А1он
Во време кога Шпанија се соочува со една од најсериозните економски кризи во својата историја, најбогатиот Европјанин стана токму 70-годишниот Амансио Ортега. Неговото богатство се