sinedejs

Култура

Филмот „Мими“ вечерва го отвора Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“

А1он
Со изложба на постери и филмот „Мими“ на Даријан Пејовски вечерва се отвора 21. Меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“. Репертоарот на стартот на „Синедејс“
Култура

Отворање на Синедејс 2022 со македонската премиера на играниот филм „Мими“

А1он
Отворањето на 21 издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“ со македонската премиера на долгометражниот игран филм „Мими“ во режија на Даријан Пејовски, е на
Култура

Загревање за Cinedays – Европско патувачко кино под отворено небо

А1он
Втор пат годинава, „Европското патувачко кино под отворено небо“ носи нови европски филмови со проекции на отворено за публиката низ земјата, овој пат во Валандово,
Култура

Почнува јубилејното 20-то издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS

А1он
Денеска почнува јубилејното 20-то издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS и ќе трае до 21 јули. Програма за вечерното отворање на фестивалот опфаќапроекција на
Култура

Кино под отворено небо во три града за јубилејот на филмскиот фестивал „Cinedays“

А1он
По повод 20-тиот јубилеј на филмскиот фестивал „ Cinedays“ и во пресрет на летните кино активности на Младинскиот културен центар, љубителите на филмот ќе имаат
Култура

Со онлајн предавање за успешната дистрибуција на „Медена земја почнува CINEIndustry

А1он
Асоцијацијата на филмски дистрибутери на Македонија заедно со Фестивалот на европски филм „Синедејс“ од денеска до 30 ноември го организираат дистрибутивниот маркет CINEIndustry. Поради актуелната
Култура

Премиерно прикажан филмот „Хомо“ на затворањето на Синедејс, наградата „Златна ѕвезда“ за филмот „Гагарин“

А1он
Со премиерата на филмот „Хомо“ на Игор Иванов Изи, под отворено небо на покривот на ГТЦ и концертот на Здружението на џез музичари и гудачкиот