samoubistva

Видео Свет СКЕН

„Скен“: Мистериозна смрт, убиени жени и деца, самоубиства – 10 руски тајкуни починаа годинава

Анита Петровска Рајковиќ
Над 10 руски олигарси починаа од почетокот на 2022 година. Повеќето од нив богатството го стекнаа со нафта и гас. Меѓу починатите под мистериозни околности
Свет

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он
Институтот за јавно здравје на Белгија ги мери и психолошките последици од кризата со коронавирусот и од рестриктивните мерки врз населението, а заклучоците се загрижувачки.
Свет

Јапонија: Најголем број самоубиства на млади од 1986 година

А1он
Рекорден број јапонски деца извршиле самоубиство во изминатиот период, соопшти денеска јапонското Министерството за образование. Во фискалната година 2016/7 до март, 250 деца од основно
Свет

Глобалната економска криза го зголеми бројот на самоубиствата

А1он
Глобалната економска и финансиска криза го зголеми бројот на самоубиствата во Европа и Америка, покажува истражувањето објавенo во специјализираното британско списание „Медикал Џурнал“. Во ова