rek oslomej

Економија

Мицкоски: За да го земе Владата заемот за ЕЛЕМ треба да се затворат РЕК Битола и Осломеј и да се интегрира Македонија со грчкиот пазар, тоа е енергетска анексија

А1он
За тоа дека ќе нема да се затвораат Осломеј и РЕК Битола, премиерот очигледно не ја говори вистина, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи
Економија

ЕСМ: Повеќе од 40 домашни и странски фирми заинтересирани за ЈПП за фотонапонска електрана во Осломеј

А1он
Повеќе од 40 компании од земјата, регионот и од светот учествуваа на онлајн состанокот што се одржа поради рестрикциите од ковид пандемијата како замена на
Економија

Ден на рударите – наградени најдобрите вработени во РЕК Битола и РЕК Осломеј

А1он
По повод верскиот празник Голема Богородица, кој се прославува и како Ден на рударите, во рударско-енергетските комбинати во Битола и во Осломеј беа доделени награди
Економија

Се гради фотоволтаичната централа во РЕК Осломеј

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски оствари работна посета на РЕК Осломеј, Кичево и ја посети локацијата на која треба да биде изградена фотоволтаичната
Економија

Во РЕК Осломеј ќе се гради фотоволтаична централа, инвестиција од 7 милиони евра

А1он
Поранешните наоѓалишта на јаглен во РЕК Осломеј за околу една година треба да бидат покриени со 10 мегаватна фотоволтаична мрежа. На таа локација ќе биде