Ramus Haradinaj

Регион

Харадинај предлага собраниска резолуција за решавање на споровите со Србија

А1он
Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер Рамуш Харадинај изјави дека во Собранието на Косово ќе поднесе резолуција за решавање на
Регион

Харадинај има верба за коалициски договор околу новиот преседател на Косово

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека е уверен оти со партнерите во владината коалиција, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК)
Регион

Харадинај: Косово е на пат да ја совлада пандемијата, треба да се укинат ограничувањата

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај смета дека Косово е на добар пат да ја совлада пандемијата на Ковид-19 и дека
Регион

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на
Регион

Самоопределување ќе организира протести за уривање на Харадинај и Тачи

А1он
Косовската опозициска партија Движење Самоопределување (ВВ) бара вонредни парламентарни избори и за постигнување на таа цел ќе организира средби со граѓаните во сите градови на
Регион

САД испратија остро писмо до Тачи, Харадинај и Весели

А1он
САД испратија остро писмо до високите косовски функционери во кое бараат укинување на таксите за српските производи, пренесуваат косовските медиуми. Писмото пристигнало на адреса на
Економија

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

А1он
Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се наведува
Македонија

Харадинај се сретна со Салиу: Косово и Северна Македонија имаат одлични односи

А1он
Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај го прими денеска на прва официјална средба новиот дипломатски претставник на Македонија во Косово, Реџеп Салиу, при што ги оцени како
Регион

Харадинај: Не го признавам српското правосудство

А1он
По завршувањето на денешното рочиште во судот во францускиот град Колмар, Рамуш Харадинај пред новинарите изјави дека не го признава српското правосудство и дека вистината