polovni vozila

Економија

Граѓаните не можат да си дозволат нов автомобил: Лани продадени трипати повеќе половни отколку нови

Орце Костов
Во 2023 година во земјава влегле 9999 нови автомобили кои дилерските компании ги продале на физички и правни лица, покажуваат податоците од Царинската управа за
Економија

Корона-кризата не ја сруши цената и побарувачката за половни коли

Цената на половните автомобили останува непроменета и покрај економската криза која ја предизвика пандемијата која трае повеќе од една година. Половните автомобили увезени од странство
Економија

Сопствениците на возила со странски таблички ќе потпишуваат изјава дека возилото е влезено пред 1 октомври

А1он
Сопствениците на возила со странски таблички ќе треба да дадат изјава дека возилото е влезено во земјава пред 1 октомври за последен пат за да
Македонија

Бектеши: Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 отсто намалени давачки

А1он
Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Северна Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од
Економија

Увозот на половни коли намален за 42%, падот кај новите возила е 18%

А1он
Согласно последните податоци од Царинската управа, увозот на употребувани моторни возила во државата во првите девет месеци е значително намален. Лани во овој период се
Економија

Танасоски: Уредбата за увоз на возила засега не се менува, забелешките ќе се анализираат

А1он
Уредбата за увоз на автомобили која стапи во сила од 1 јануари годинава и предвидува посебен данок за возилата врз основа на еколошка компонента засега
Економија

Увозници на половни возила ги изнесоа своите забелешки за Законот за данок на моторни возила

А1он
Дел од увозниците на половни возила денеска пред претставниците на Царинската управа, ги изнесоа своите забелешки во однос првичната примена на Законот за данок на