otkazani letovi

Свет

Истрагата откри што предизвикало приземјување на сите летови во САД минатата недела

А1он
Информатичкиот дефект што ја принуди американската регулаторна управа за цивилно воздухопловство (ФАА) привремено да ги прекине домашните летови во САД на 11 јануари, беше предизвикан
Свет

Паника на европските аеродроми: Кинеска ракета лета кон нас надвор од контрола, летовите се откажани

А1он
Неколку шпански аеродроми го затвориле својот воздушен простор по информациите дека кинеска ракета ќе се врати на земјата неконтролирано, а никој се уште не знае
Свет

Во САД за еден ден откажани речиси 1.200 летови поради Ковид-19

А1он
Американските авиокомпании откажаа речиси 1.200 летови во неделата бидејќи голем број пилоти и членови на екипажот се во изолација поради Ковид-19. Комерцијалните авиокомпании откажаа 1.171
Свет

ВИДЕО: Хаос во Денвер, голема снежна бура откажа над 2000 лета

А1он
Околу 2.000 летови се откажани викендов на меѓународниот аеродром во Денвер, поради големата снежна бура што го погоди регионот. Националната метеоролошка служба издаде предупредување за
Свет

Австрија укинува летови до Кина до 9 февруари

А1он
Австриската национална авиокомпанија, АУА, ги прекинува сите летови за Кина од вечерва до 9 февруари. Претходно, германска „Луфтханза“ и швајцарската „Свис“ ги прекинаа летовите кон