osten

Култура

Во галеријата „Остен“ 53-та светска галерија на карикатури

А1он
Во галеријата „Остен“ во Скопје денеска ќе биде отворена 53-та светска галерија на карикатури, при што посетителите ќе можат да ги погледнат номинираните и наградени
Култура

„Остен“ одбележува 75 години со две изложби од 1 до 10 октомври

А1он
Галеријата Остен, организатор на Светската галерија на карикатура и на Светската галерија на цртеж оваа година слави 75 години постоење, но поради пандемјата јубилејот нема
Култура

Завршува „Остен биеналето на наградени автори 2019“ во Охрид

А1он
„Остен биеналето на наградени автори 2019“ што беше отворено на 12 септември годинава во Охрид, како дел од Програмата за престој на уметници „Златен остен“,
Култура

Награди на „Остен“ од 51. Светска галерија на карикатури – Скопје 2019

А1он
Карикатуристот Мојмир Михатов од Хрватска ја доби Гран-при наградата на 51. Светска галерија на карикатури – Скопје 2019, соопшти галеријата „Остен“. Првата награда му е
Култура

Изложба „50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019“ во Прилеп

А1он
Во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер ќе биде отворена изложбата 50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969
Култура

Павилјон на „Остен“ на Венециското биенале

А1он
Нашата држава на 58. Венециско биенале покрај со националниот павилјон и изложбата на Нада Прља и Музејот на современа уметност, претставена е и со „Остен