opek

Свет

ОПЕК очекуваат опоравување на побарувачката за нафта и покрај ширењето на делта сојот

А1он
Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денескапотврди дека очекува силно закрепнување на побарувачката на нафта оваа година и покрај ширењето на сојот Делта од
Економија

ОПЕК ја намали прогнозата за раст на побарувачката, цената на нафтата дополнително падна

А1он
Цените на нафтата паднаа втор ден по ред, повлекувајќи се од едногодишниот максимум, откако Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) повторно ја намали прогнозата
Свет

Путин разговараше со саудискиот принц за ОПЕК и епидемијата

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и принцот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман Ал Сауд разговараа за договорот во рамките на ОПЕК (Организација на земјите извознички
Економија

Русија и партнерите до крајот на годината ќе одат со намалено производство на нафта

А1он
Групата земји извознички на нафта, позната како ОПЕК +, во април се договори следните два месеца, мај и јуни, да го намали снабдувањето на светскиот
Економија

Трамп: Договорот за нафтата ќе сочува стотици илјади работни места во САД

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го пофали договорот на водечките светски производители на нафта за намалување на производсвото на сирова нафта на глобално ниво и
Економија

ОПЕК+: Заврши нафтената војна, но поради коронавирусот бензините остануваат евтини

А1он
Саудиска Арабија, Русија и другите земји извознички на нафта од ОПЕК+ и групата Г-20 синоќа склучија конечен договор за кратење на вадењето сурова нафта во
Економија

Сорокин: Земјите-членки на ОПЕК плус не можат сами да го стабилизираат пазарот

А1он
Земјите-учеснички во неформалниот сојуз ОПЕК плус не можат сами да го стабилизираат пазарот на нафта и затоа треба што повеќе држави да учествуваат во тој