nauka

Свет

Церн: Откриена честичката која би можела да биде Хигсовиот бозон

А1он
Научниците од Европската организација за нуклеарна физика (ЦЕРН) денеска соопштија дека е откриена нова субатомска честичка, која би можела да биде Хигсовиот бозон, која поради
Свет

Кока Кола и Пепси содржат алкохол?

А1он
Група француски истражувачи откриле дека популарните освежителни напитоци Кока-кола и Пепси содржат траги на алкохол, пренесуваат француските медиуми. Тестирањето, кое го спроведе Националниот институт за
Свет

На „Јутјуб“ објавена прва снимка на породување со магнетна резонанца

А1он
На сајтот „Јутјуб“ за првпат е објавена снимка на породување со магнетна резонанса, што го направиле група научници од Берлин предводени од докторот Кристијан Бамберг.