milei

Свет

Милеи отпушта 5.000 владини службеници: Протестите нема да го премислат

А1он
Новиот аргентински претседател Хавиер Милеи ќе отпушта над пет илјади владини службеници кои биле вработени на почетокот на годинава, соопшти неговата администрација. Отпуштањата, според него,
Свет

Новиот аргентински претседател: Фокландските острови се наши, нема преговори

А1он
Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак одговори дека „нема сомнеж“ дека Фолкландските острови се британски, откако новиот претседател на Аргентина рече дека е време да