megunarodna vselenska stanica

Свет

НАСА за првпат лансира сонда со екипаж и повеќекратна ракета на СпејсЕкс

А1он
Американската Национална воздушна и вселенска агенција (НАСА) следната недела испраќа свој екипаж на Меѓународната вселенска станица со сонда за повеќекратна употреба и повеќекратна товарна ракета
Свет

ВИДЕО: Успешно лансирана ракетата „Фалкон-9“ на „СпејсЕкс“ со четворица астронаути

А1он
Ракетата „Фалкон-9“ и сондата „Кру Драгон“ со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, јави Националната
Свет

„Сојуз МС-16″, со тројца космонаути, се закачи за Меѓународната Вселенска Станица

А1он
Вселенскиот брод „Сојуз МС-16″, што е пилотиран од тројца космонаути, денеска со автоматски режим на наведување се закачи за Меѓународната вселенска станица (МВС), јавија светските
Магазин

На арапскиот космонаут на МВС му се зголемила главата

А1он
Првиот космонаут од Обединетите Арапски Емирати, Хаза ал Мансури минатата седмица пристигна на Меѓународната вселенска станица (МВС). Кусо по доаѓањето, тој откри промени кај самиот