makedoks

Култура

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. „МакеДокс“

А1он
Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ на 12 август (петок) организира дружба за загревање за тринаесеттиот „МакеДокс“ во дворот на Музејот на современата уметност (МСУ)
Култура

„Македокс“ објави повик за продуценти/автори на документарни филмови за форумот МакеКоПроДокс

А1он
Во рамките на 11. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“, ќе се одржи вториот форум МакеКоПроДокс (MakeCoProDox Forum 2020), овојпат онлајн поради пандемијата. „Македокс“ го
Култура

Почнува Фестивалот „Mакедокс“ со 70 документарци од светот и десет од државава

А1он
Со изложбата „Временска машина Македокс“ и прикажување на филмовите „Мизерикоридија“ на шпанскиот режисер Хавиер Марадес и „И се стана песна“ на британскиот режисер Шејмус Марфи,
Култура

„Mакедокс“ од 21 до 28 август со 70 документарци од светот и десет од државава

А1он
„Mакедокс“ од 21 до 28 август со 70 документарци од светот и десет од државава Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани во рамки на