luksemburg

Свет

Три партии во Луксембург започнаа преговори за да го сменат Јункер од власт

А1он
Либералите, социјалистите и зелените синоќа соопштија дека започнуваат преговори за формирање владина коалиција во Луксембург, со цел да ја сменат од власт Христијанско-социјалната народна партија (ЦСВ) на
Свет

Партијата на Јункер освои најмногу гласови на изборите во Луксембург

А1он
Христијанско-социјалната народна партија (ЦСВ) на луксембуршкиот премиер Жан Клод Јункер останува најголемата сила во Парламентот по вчерашните предвремени избори во Луксембург, покажуваат првичните резултати. Сепак, како што
Свет

Предвремени парламентарни избори во Луксембург

А1он
Во Луксембург денеска се одржуваа предвремени парламентарни избори, а исходот од нив, според досегашните истражувања е неизвесен. Денешните избори се одржуваат седум месеци пред редовниото
Свет

Премиерот на Луксембург поднесе оставка поради скандал со злоупотреби во разузнавачките служби

А1он
Премиерот на Луксембург Жан-Клод Јункер, кој 18 години ја извршува функцијата, вчера беше принуден да поднесе оставка како резултат на скандалот со злоупотреби во разузнавањето. – Ќе