lufthanza

Економија

Договор со „Луфтханза“ и „Виз Ер“ за субвенционирани летови до Франкфурт, Луксембург, Штутгард, Салцбург и Љубљана

А1он
– Со субвенции од Владата, германската авиокоманија „Луфтханза“ ќе воведе една нова авиолинија – од Скопје до Франкфурт, а „Виз Ер“ четири, – од Скопје
Економија

„Луфтханза“ ќе почне да лета од Франкфурт до Скопје од април 2023

А1он
Oд 23-ти април 2023 година германскиот авиопревозник Луфтханза, влегува на македонскиот авијациски пазар со отпочнување на летови на линијата Франкфурт – Скопје, соопшти ТАВ Македонија,
Економија

Еуровингс откажа околу 300 летови, пилотите штрајкуваат

А1он
Нискобуџетната авиокомпанија Еуровингс, во сопственост на германската Луфтханза, беше принудена да откаже околу 300 летови поради штрајк на пилотите. Тоа е трет и последен ден
Свет

Германската држава ги продаде акциите во авиокомпанијата „Луфтханза“

А1он
Германската држава ги продаде останатите акции што ги поседуваше во авиокомпанијата „Луфтханза“, каде влезе со 20 отсто акции во 2020 година, за време на планот
Свет

Откажани над 1.000 летови на „Луфтханза“ поради штрајк на персоналот

А1он
Над 1.000 летови на германската авиокомпанија „Луфтханза“ денеска беа откажани поради еднодневниот штрајк на персоналот на аеродромите во Германија. Околу 134.000 патници мораа да ги
Свет

Луфтханза го загуби спорот за државна помош за аеродром

А1он
Германската авиокомпанија Луфтханза го загуби долгогодишниот спор околу милиони евра државна помош за регионалниот аеродром во Рајнланд-Фалц. Европскиот суд на правдата (ЕСП) денеска ја отфрли
Свет

Луфтханза откажува летови за време на божиќните празници поради голем број заболени пилоти

А1он
Германскиот авиопревозник Луфтханза мораше да откаже неколку интерконтинетални лекови за време на божиќните празници бидејќи голем број пилоти заболени од Ковид-19. – Тоа посебно влијаеше
Економија

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

А1он
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ најави зголемување на капиталот за 2,14 милијарди евра за да отплати дел од државната помош што ја доби во пандемијата на Ковид-19
Економија

Германскиот воздухопловен џин „Луфтханза“ пак се задолжи милијарда евра

А1он
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ објави дека се задолжила на пазарот на капитал со дополнителни милијарда евра за подобрување на ликвидноста и враќање на државната помош. Компанијата