likovna kolonija

Култура

Отворање на Меѓународната ликовна колонија „Михајлово – Кавадарци 2023

А1он
Во Летната бавча на Домот на култура „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци, вечер во 21 часот ќе биде отворена традиционалната Меѓународната ликовна колонија „Михајлово –
Култура

Заврши меѓународната Гостиварска ликовна колонија

А1он
Со заминувањето на уметниците беше означен крајот на првиот дел годинешното издание на меѓународната колонија „Гостивар 2020“. Организаторите, Здружението на ликовни уметници „Драудакум“ најавија дека
Култура

Отворена меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

А1он
Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“- Битола ја отвори меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ која годинава се одржува само еден ден и
Култура

Почнува 45-та Меѓународна ликовна колонија „Куманово“ во Пелинце

А1он
Четиринаесет уметници од повеќе земји, годинава ќе учествуваат на 45-та Меѓународна ликовна колонија „Куманово 2019“, која се одржува во Меморијалниот Центар АСНОМ во Пелинце, соопштија,
Култура

Детска ликовна колонија на падините на Водно

А1он
Започна единаесеттата Меѓународна детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон – 2017″. Учениците од десетте основни училишта од Општина Карпош, заедно со своите врсници од трите збратимени
Култура

Заврши единаесеттата ликовна колонија “Скопје 2016“

А1он
Синоќа свечено беше затворена единаесеттата по ред Меѓународна ликовна колонија „Скопје 2016“, која се одржуваше од 22 до 31 август. Колонијата традиционално беше затворена со