korzika

Свет

Макрон подготвен на разговори за односите меѓу Париз и Корзика

А1он
Владата на Франција би можела да разгледа некои измени во односите меѓу Париз и островот Корзика, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. Тој сепак ја отфрли
Свет

Официјален Париз ги одби барањата на корзиканските националисти, но најави дијалог

А1он
Француската влада е подготвена за дијалог со новата регионална влада на Корзика за економски и социјална прашања, но ги одби политичките барања на корзиканските националисти.
Свет

Таламони: Корзика ја поздравува независноста на Каталонија

А1он
Жан-Ги Таламони, претседател на регионалниот Парламент на француската независна административно-територијална единица Корзика, ги поздрави владата и парламентот на Каталонија за прогласувањењто на независност. – Ние
Свет

За претседателот на Собранието на Корзика: Франција е пријателска земја

А1он
Претседателот на Собранието на Корзика Жан-Ги Талмони, рече; „Франција е пријателска земја“, изјава дадена на францускиот јавен радио сервис за каналот Франс Инфо, јавува дописникот