kinenova

Култура

Современата ирска кинематографија прв пат на репертоарот на „Киненова“

А1он
Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, во рамките на својата редовна програма, годинава за прв пат ја претставува современата ирска кинематографија во Македонија. По тој повод, во
Култура

Филмскиот фестивал „Киненова“ завршува вечер, ќе бидат доделени наградите

А1он
Со доделувањето на фестивалските награди вечер во Кинотека на Северна Македонија свечено ќе биде затворено шестото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“. Во жирито на
Култура

Свечено отворање на шестото издание на фестивалот „Киненова“

А1он
Во кино „Милениум“ вечер ќе биде отворено шестото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“. На отворањето на фестивалот ќе биде доделена наградата за особен придонес
Култура

Мето Јовановски добитник на наградата за особен придонес во филмската уметност на „Киненова“

А1он
Театарот за мене е основа, тој е многу важен. Но, филмот е една чаролија со која тешко се постигнува резултат поради многу фактори. Сепак според
Култура

Филмскиот фестивал „Киненова“ со продолжена програма до крајот на ноември

А1он
Меѓународниот фестивал на дебитантски филм „КИНЕНОВА“ по барање на публиката продолжува да се емитува на Телевизија 24 до крајот на ноември. Главната програма заврши на
Култура

Доделени наградите на петтото издание на фестивалот „Киненова“

А1он
Двете меѓународни жири-комисии ги соопштија наградените филмови во сите натпреварувачки категории на петтото издание на Меѓународниот филмски фестивал „КИНЕНОВА 2020“. Главното фестивалско жири, составено од
Култура

Фестивалот Киненова од 8 до 18 октомври, ќе се емитува и на телевизија

А1он
„Прво филм“ е мотото на Меѓународен филмски фестивал Киненова што годинава официјално ќе се одржува од 8и до 18 октомври. Според директорот Небојша Јовановиќ, фестивалот
Култура

Јубилејното петто издание на филмскиот фестивал Киненова од 8 до 18 октомври, ќе се проследува од дома

А1он
Оваа година јубилејното петто издание на Меѓународниот фестивал на дебитантски филм Киненова ќе се одржи од 8 до 18 октомври. Љубителите на филмот и филмската