fudbal holandija

Спорт

Холандија повторно ги затвора стадионите поради корона кризата

А1он
Холандската фудбалска репрезентација својот последен натпревар во мундијалските квалификации против Норвешка во вторник ќе го игра без публика, откако земјата повторно воведе рестрикции поради зголемувањето
Спорт

Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

А1он
Холандските власти го затворија стадионот „Гоферт“ во градот Нијмиген, откако во неделата се урна дел од трибина за време на прволигашкиот натпревар меѓу домаќинот Нец
Спорт

Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

А1он
Холандскиот фудбалски репрезентативец, Мемфис Депај постигна два гола во квалификациите за СП 2022 против Гибралтар (6:0). Дваесет и седумгодишниот напаѓач се запиша 14 пати во
Спорт

Вајналдум: Холандската репрезентација со право беше критикувана по натпреварот со Шкотска

А1он
Фудбалерот на холандската репрезентација Џорџињо Вајналдум ги сумираше резултатите на пријателскиот натпревар против Грузија (3:0). – Бевме критикувани по натпреварот со Шкотска, и ова е
Спорт

Тен Хаг потпиша договор со Ајакс до 2023 година

А1он
Холандскиот фудбалски великан Ајакс го продолжи договорот со тренерот Ерик тен Хаг до лето 2023 година. Тен Хаг се поврзуваше како еден од главните кандидати
Спорт

Де Бур е првиот селектор на репрезентацијата на Холандија кој не победил на првите четири натпревари

А1он
Фудбалската репрезентацијата на Холандија синоќа во Амстердам одигра 1:1 со Шпанија во пријателски натпревар. За Холанѓаните ова е четврти натпревар во низа без победа по
Спорт

Бергвајн ја напушти репрезентацијата на Холандија поради лоша физичка форма

А1он
Напаѓачот на Тотенхем, Стивен Бергвајн ја напушти локацијата на холандската репрезентација, се вели во официјалната веб-страница на националниот тим. Дваесет и тригодишниот напаѓач покажа лоша
Спорт

Геце по трансферот во ПСВ: Подготвен за сосема поинаков предизвик

А1он
Засилувањето на ПСВ, Марио Геце, го нарече трансферот во холандскиот клуб поинаков предизвик. – Имавме пријатни преговори со главниот тренер на тимот па јас сериозно