balasevic

Регион

Во Тузла инспекција ја тргна плочката со името на Балашевиќ од мост, граѓаните ја вратија

А1он
Градската комунална инспекција во босанскиот град Тузла побарала да се отстрани малата плоча со натпис „Мост на Панонскиот Морнар – Ѓорѓе Балашевиќ“, која локалните жители
Магазин

„Има да се усвои“: жителите на Тузла самите именуваа мост по Ѓорѓе Балашевиќ

А1он
На иницијатива на локалната фондација „Вистина, правда, помирување“, еден мост во босанскиот град Тузла беше именуван по починатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, а граѓаните не чекаа
Регион

(ВИДЕО) Погребан Балашевиќ: Панонскиот морнар испратен со омилената песна

А1он
Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ беше погребан денеска на Градските гробишта во Нови Сад. Легендарниот панонски морнар бил испратен на вечно почивање без присуство на свештеник. Балашевиќ
Магазин

ВИДЕО: Хрватските фанови се збогуваат со Балашевиќ

А1он
Хрватските фанови на Ѓорѓе Балашевиќ вечерва се собираат низ градските плоштади да му оддадат почит на омилениот пејач. Илјадници со солзи во очите се собраа
Видео Македонија

ВИДЕО: Скопје се збогува со Балашевиќ

А1он
Вечерва последно збогум му испратија и стотици македонски граѓани од пред платото на Универзалната сала во Скопје, каде запалија свеќа во спомен на српскиот кантавтор
Магазин

Балашевиќ и Ољa се сретнаа случајно, а се сакаа бескрајно 4 децении: Ова е нивната љубовна приказна

А1он
Балашевиќ и неговата сопруга Оливера Балашевиќ се сретнале сосема случајно и љубовта ги врзала сè додека, за жал, судбината не ги раздели. Најубавите песни, идеалниот
Магазин

ВИДЕО: Белграѓани со песна и свеќи се простуваат од Балашевиќ, скопјани вечерва во негова чест пред Универзалната сала

А1он
Ѓорѓе Балашевиќ си замина засекогаш, а колку тој беше важен сведочат илјадниците кои се збогуваат од него на плоштадите во Белград, Нови Сад, Загреб, Сараево,
Магазин

(ВИДЕО) Се огласи ќерката на Балашевиќ: Те сакам тато, ќе се видиме…

А1он
Ќерката на починатиот Ѓорѓе Балашевиќ, Јована, се огласи преку социјалните мрежи, споделувајќи видео од приватен роденден и емотивен текст. „Мислев дека вечерва ќе можев да
Регион

Вучевиќ: Денoт на погребот на Балашевиќ ќе биде Ден на жалост во Нови Сад

А1он
Градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, изјави дека главниот град на Војводина ќе го прогласи денот на погребот на пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ за