amerikanski senatori

Свет

Сенаторите бараат Русија да биде прогласена за „спонзор на тероризмот“

А1он
Американскиот Сенат, Горниот дом на Конгресот, едногласно ја одобри необврзувачката резолуција со која се повикува американскиот државен секретар Ентони Блинкен да ја прогласи Русија за
Свет

Американски сенатори се заканија со суспензија на Турција од НАТО доколку ги нападне Курдите

А1он
Американскиот Сенат ќе бара да се санкционира Турција, па дури и да ја суспендира земјата од НАТО ако ја нападне североисточна Сирија и тамошните курдски