Ватерполистките на Шпанија нови светски шампионки

Женската ватерполо репрезентација на Шпанија е нов светски првак, откако синоќа во натпревар за златниот медал ја победи селекцијата на Австралија со 8:6 (2:1; 3:2; 1:1 и 2:2).

Шпанките со овој успех станаа првата репрезентација која како домаќин го освојува шампионскиот трофеј.

На претходните светски шампионати, Шпанија најдобар пласман имаше на 7.место 2007 година.

Австралија остана со еден златен медал освоен на првото СП за жени 1986 година.

Малото финале и бронзените медали им припаднаа на Унгарките кои ја победија Русија со 10:8.
Денеска се играат завршните средби и на машкиот дел од турнир.

Финалето Црна Гора – Унгарија е закажано за 22 часот и 15 минути, а борбата за третото место меѓу Хрватска и Италија е во 16 часот и 30 минути

Италијанците ја совладаа црногорската ватерполо селекција во Париз

Хрватските ватерполисти ја победија Франција и се пласираа во финалето на Светското првенство

Италијанските ватерполисти се првите финалисти на Светското првенство во Доха

Ватерполистите на Франција ја совладаа Унгарија и се пласираа во полуфиналето на Светското првенство

Хрватска ја совлада Србија со резултат 15:13 и се пласираше во полуфиналето на СП во Доха