Роберт Патинсон се присетува на тешкото минато пред да стане познат: „Немав мебел, спиев во чамец“

Од:

Пред да стане познат актер, Роберт Патинсон (37) откри дека водел не толку гламурозен живот.

Во интервју за Architectural Digest, каде што разговараше за софистицираниот стол што неодамна го дизајнираше во соработка со дизајнерката Никол Гордон, славниот актер сподели интересен детал од неговиот минат живот – одредено време спиел во чамец на надувување.

“Порано имав само едно парче мебел. Шест месеци имав само чамец на надувување кој служеше како кауч, кревет и трпезариска маса. Многу го сакав, но ми создаваше многу проблеми со грбот”, рече Патинсон.

Софата што тој неодамна ја дизајнираше е надградба на некогашниот мебел што се надувувал. Патинсон откри дека почнал да скицира потенцијални дизајни во слободното време по снимањето на Бетмен 2022 година.

Откако се здоби со популарност во „Самрак“, актерот се сврте кон дизајнот и модата.

Во 2012 година Роберт потпиша договор со Диор вреден 12 милиони долари, што редовно значи да е присутен на ревиите за машка облека на овој бренд во Париз. Често се појавува во колекции на спортски кожени јакни или костуми.