Продолжуваат жестоките борби во источна Украина

Од:

Додека градот Херсон го прославуваше крајот на руската окупација, жестоки борби продолжуваат да се водат во источна Украина. Главниот штаб на украинските вооружени сили извести за продолжување на нападите долж источниот фронт во регионите Доњецк и Луганск.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека во последните 24 часа имало ракетни и артилериски напади врз Суми, Харков, Запорожје, Луганск и Доњецк.

– Битките во регионот на Доњецк се интензивни како и претходните денови. Таму е вистински пекол – таму се водат исклучително жестоки борби секој ден, предупреди тој.

Градоначалникот на Харков, Игор Терехов, соопшти дека е гаѓана областа Индустријалниј во градот. Според првичните информации погоден е индустриски објект. Засега нема информации за жртви.

Би можело да ве интересира

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостинот ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Горан Наумовски

Новинарка на руската телевизија НТВ силувана во Мелитопол

Горан Наумовски

Поранешен припадник на „Вагнер“ тврди: Оние што не сакаа да се борат беа стрелани