Процесот за отповикување на Трамп продолжува во вторник

Од:

Процесот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува во вторник, 21 јануари, кога ќе бидат презентирани воведните аргументи во Сенатот.

Процесот во Горниот дом на американскиот Конгрес официјално започна во четвртокот.

Трамп ќе го бранат во Сенатот познати правници, меѓу кои и Кен Стар, специјален истражител во процесот на отповикување на демократскиот претседател Бил Клинтон во 1998 година, и истакнатиот адвокат Ален Дершовиц.

Правниот тим на Трамп ќе биде предводен од правниот претставник на Белата куќа Пет Сиполони и личниот адвокат на Трамп, Џеј Секулов, а ќе им се придружат советникот на Трамп, Пем Бонди и поранешниот независен правен советник Роберт Реј, јави Си-ен-ен.

Сенатот официјално го извести Трамп за продолжување на процесот на отповикување и наводите вчера, на кои мора да се одговори писмено до сабота вечер.

Непартиската и независна владина агенција за надзор, што работи за Конгресот, донесе одлука во четвртокот дека претседателот го прекршил законот со привремено суспендирање на исплатата на воената помош за Украина, што веќе го одобрил Конгрес, притоа вршејќи притисок врз Киев заради политичка корист.

Би можело да ве интересира

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Во САД се зголемува бројот на паравоените формации кои го поддржуваат Трамп

А1он

Трамп: Гледам позитивни исчекори на Блискиот Исток, дури и со Иран и Палестинците

Фаучи повторно не се согласува со проценката на Трамп за кризата со коронавирусот

Вучиќ за Трамп: Кампањата против него е страшна, но уверен сум дека тој ќе победи на изборите

Горјан Грнчаровски