Индија во следните денови планира олеснување на рестрикциите во Кашмир

Од:

Индија во следните денови ќе ги укине ограничувањата за слобода на движење и комуникации во Кашмир, соопшти индиската Влада, одговарајќи на критиките за престрогите рестрикции во таа спорна област.

Овој месец во Кашмир беа прекинати телефонските и интернет врски, откако претходно Њу Делхи одлучи да ја укине автономијата на тој мнозинско муслимански регион со повлекување на членот 340 од индискиот Устав.

Рестрикциите во Кашмирската долина, каде живеат околу седум милиони луѓе, предизвикаа многу критики, а индискиот Врховен суд минатиот петок ја сослуша уредничката на весникот „Кашмир Тајмс“, Анурада Басин, која побара враќање на комуникациските врски, за да можат новинарите да работат.

Индиските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори, објавија дека училиштата најверојатно повторно ќе бидат отворени в понеделник. Стотици политички лидери и активисти и понатаму се наоѓаат во притвор, а некои и во затвори надвор од Кашмир и Џаму.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Индија со воена парада го прослави Денот на Републиката

Ана Ололовска

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Извештај: Во 2018 година на секои 15 минути жените во Индија пријавувале силување

Ана Ололовска

Околу 250 милиони Индијци штрајкуваат против економската политика на власта

Ана Ололовска

Индија: Екипа педијатри упатена во болница во градот Кота каде за еден месец починале 100 деца

Ана Ололовска

Најмалку едно лице загина во пожар во фабрика за батерии во Њу Делхи

Ана Ололовска