ВИДЕО: Почнаа преговорите меѓу Украина и Русија

Од:

Преговорите меѓу делегациите на Русија и Украина за решавање на кризата меѓу двете земји денеска започна во регионот Гомел во Белорусија.

Делегации на високо ниво од двете страни пристигнаа на местото на средбата покрај реката Припјат за да се обидат да преговараат за решавање во тековната криза, создадена откако Русија изврши инвазија на Украина.

Според кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, во составот на украинската делегација
министерот за одбрана Олексеј Резников, шефот на парламентарната фракција на партијата Слуга на народот и заменик министер за надворешни работи. Делегацијата на Русија ја предводи поранешниот министер за култура Владимир Медински.

Украина денеска побара итен прекин на огнот на Русија и повлекување на војниците, додека нејзината делегација пристигна во Белорусија на разговори со руските преговарачи на петтиот ден од офанзивата на Кремљ.

Украинската делегација треба да се сретне со руските претставници на првите разговори по инвазијата на Москва, додека борбите за неколку украински градови продолжуваат, а вредноста на руската рубља пропаѓа.

Портпаролот на Кремљ соопшти дека Москва нема да ги соопшти своите позиции пред преговорите – Преговорите мора да се водат во тишина. Нема да ги откривам нашите ставови“, рече Дмитриј Песков на денешната прес-конференција.