lion

Свет

Закана за бомба во музеј во Лион, наредена е евакуација

А1он
Антрополошкиот музеј во францускиот град Лион е затворен за посетители, откако утрово беа евакуирани сите вработени и посетители поради закана за бомба. Полициски извор изјави
Спорт

Франција забрани шкотски навивачи на дуелот Лион – Глазгов Ренџерс

А1он
Шкотскиот фудбалски првак Глазгов Ренџерс објави денеска дека е збунет и фрустриран од одлуката на француските власти да им забрани на нивните навивачи да присуствуваат
Спорт

Шест месеци затвор за хулиганот кој го прекина дербито меѓу Лион и Марсеј

А1он
Францускиот хулиган, кој во неделата со пластично шише го погоди фудбалерот Димитри Пајет за време на дерби натпреварот Лион и Олимпик Марсеј е осуден денеска
Спорт

Лион го победи Манчестер сити и донесе француско-германски пресметки во полуфиналето на ЛШ

А1он
Лион е последниот тим кој обезбеди учество помеѓу четирите најдобри екипи оваа сезона во фудбалската Лига на шампион. Францускиот тим вечерва во Лисабон го совлада
Спорт

Манчестер сити и Лион изборија четвртфинале во Лигата на шампионите

А1он
Екипите на Манчестер сити и на Лион се пласираа во четвртфиналната фаза од фудбалската Лига на шампионите, откако вечерва ги елиминираа своите ривали Реал Мадрид,
Спорт

Лион го повика Макрон да ја промени одлуката за фудбалот во Франција

А1он
Лион повторно го повика францускиот претседател Емануел Макрон да ја преиспита неговата одлука за забрана на спортот во земјата до септември. Причината беше дозволата што
Свет

Кардинал осуден на шест месеци условна казна поради прикривање сексуално злоставување

А1он
Судот во Лион го осуди кардиналот Филип Барбарин на шест месеци условна казна поради прикривање сексуално злоставување, јави дописникот на МИА. Кардиналот Барбарин беше осуден