Британки суспендирани од селекцијата за Олимпијадата затоа што целта на триатлон трка ја минале држејќи се за раце

Од:

Две британски спортистки се исфрлени од изборот за Олимпијадата затоа што во финишот на триатлонот во Токио влегоа држејќи се за раце.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за Џес Лирмонт и Џорџија Тејлор Браун кои беа дисквалификувани за време на квалификациите за триатлон за Олимпијадата 2020 година, пренесува BBC.

Фото-финиш и ја донесе победата на Леармон, но нивниот резултат беше избришан затоа што ги прекршија регулативите за триатлон.

Во правилото 2.11 Ф на Меѓународниот триатлон сојуз стои:

-Спортистите кои завршуваат истовремено во вештачки создадена ситуација без да се обидат да се разделат за време на финишот, мора да бидат дисквалификувани.

Би можело да ве интересира

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Ана Ололовска