Борисов ќе поднесе оставка

Од:

Притиснат од протестите во Софија и другите поголеми градови, економската и политичката криза, Бојко Борисов не ја исклучи можноста за оставка и нови избори.

За мене и за ГЕРБ е подобро веднаш да си поднесеме оставка. Доколку граѓаните не се смират, и разберат дека правиме се што е во наша моќ, за нас е подобро да спроведеме избори колку е можно побрзо – изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Веќе десетина дена илјадници граѓани протестираат против високите сметки за струја во Бугарија. Апетитите на граѓаните не ги задоволија оставиките на министерот за финансии, туку бараат и од премиерот.

Редовните избори во Бугарија се закажани за четири месеци, но трпението на Борисов е при крај и може да закаже предвремени избори.

2 comments

ANT 19/02/2013 - 20:15 at 20:15

Ne bre,nisto ne nauci od Guja,djabe odenjeto vo Skopje

Reply
prilep 19/02/2013 - 23:40 at 23:40

malku vreme bese vo skopje nemase dovolno vreme za da mu kaze gujo kako treba

Reply

Leave a Comment

4 × four =