Груевски: Црвенковски работи против интересите на Македонија

Од:

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенкиовски очигледно работи против интересите на државата за да ја спаси својата кариера, истакна вечерва премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на промоцијата на кандидатот за градоначалник од оваа партија и коалицијата „За Подобра Македонија“ во општина Гевгелија, Иван Франгов.

– Треба да биде јасно дека ако добиеме негативен извештај од ЕУ, тоа ќе биде лична залуга на Бранко Црвенковски. Тој купуваше само време и се уште ги лаже најблиските негови луѓе, внатре во партијата дека изборите ќе бидат одложени. Лажеше до вчера, ги лаже и денеска сите, па дури и претставниците на меѓународната заедница, потенцира Груевски.

Вечерва сум тука, заедно со вас, нагласи Груевски, за да му дадам поддршка на нашиот кандидат за градоначалник Иван Франгов.

– Со него изминатиот период имавме одлична соработка. Секогаш како Влада бевме спремни да му помогнеме кога требаше, а и тој секогаш помагаше, па дури и не туркаше некои работи да ги завршиме поскоро. Најголем дел од она што го вети, тој го оствари затоа што нашата филозофија е да го ветиме само она што можеме да го реализираме, рече Груевски.

Додека СДСМ беше на власт во Гевгелија, како што рече Груевски, не се направи буквално ништо.

– Ниту еден проект не беше реализиран. Ниту едно работнио место не беше отворено. Гевгеличани уште ја паметат продажбата на „Зора“ и „Винојуг“, кога без работа останаа 1.200 луѓе. Не само што не направија додека беа на власт, и сега советниците на СДСМ не поддржаа ниту еден проект во општината. Беа буквално против се. За разлиака од нив, ние работиме за граѓаните на Македонија, потенцира Груевски.

4 comments

Sloboden 18/02/2013 - 23:04 at 23:04

sovetnici na Gruevski!ve molam sovetuvajte go da prestane na sekoj nastap da zboruva za Branko,oti neznam koj neopredelen ne veruva deka toj mu e navistina opsesija,a neopredeleni odlucuvaat za vasata vlast,zatoa neka prestane so Branko oti navistina odi na nervi.Neka procita uste nekoja kniga i ve molam koga go terate da upotrebuva zborovi sto ne gi razbiraza vnimatelno neka memorizira sto znacat(autist-altruist).

Reply
Pepi 18/02/2013 - 23:57 at 23:57

“Sloboden”, a sto mislis Gruevski ke prifati nekoj sovet

Reply
DZeri 19/02/2013 - 11:06 at 11:06

Abe kleto detule , denesnava mizerija ne ja sozdade Branko. Si slusnal li za psiholozi , pojdi ednas , dvapati , nekolku godini neka ti prepisat terapija i za edno 100 god. vrati se.
Te cekam na kej da pomines so brziot tocak no nikako da te zabelezam. Sakam da te prasam koga planiras so tvojte 100 cekori da odis u p…u mater i na nekoj od ednosalterskite da zemes karta vo eden pravec

Reply
viktor 19/02/2013 - 13:32 at 13:32

Ova ti e cist idiotozam i 100% veruvanje deka makedonskiot narod e ovca vo sto i jas pocnuvam da veruvam se povekje i povekje.Da se slucuvase ova kaj nas sto se slucuva vo nekoja druga zemja abe imase da letaat od sobranie preku prozor ejjjjj narode ne sogolija breee – covekot koj e najgolem protivnik na makedonskiot narod i nasata armija koj svojata omraza ja istakna javno vo poslednite nekolku meseci e staven za minister za odbrana i toa bez vlakna na jaziko GRUEVSKI GO ISPOFALI KAKO COVEKSO so legitimitet i kvalifikacii za taa pozicija, a staven e namerno samo da ni se smejat vo oci i da vidime deka mozat da ne vlecat za nos kolku sto sakaat i nikomu nisto-no ako mozat da go vlecat Gruevski radi foteljata da ne ja izgubi dajte bre nie narode da se osvestime i da otvorime oci i da pogledneme malku poubavo koj idiotizam vladee so nasata tatkovina dodeka ne e premnogu docna.

Reply

Leave a Comment

4 + eight =