Црвенковски: Ја донесовме најтешката одлука во историјата на партијата

Од:

Лидерот на СДСМ смета дека сe уште има можност за решение до денот на изборите, 24 март, во интервју за Дојче Веле.

Господине Црвенковски чувствувате ли одговорност кон граѓаните, на кои со бојкотот на локалните избори им го одземавте или стеснивте правото на избор, а на владеачката коалиција и оставивте широко отворени врати за целосно освојувањена локалната власт во земјава?

Црвенковски: Одлуката за бојкот на локалните избори беше една од најтешките во историјата на партијата. Свесни сме за последиците што таа ги носи и за партијата и за државата. Но, уште повеќе сме свесни за одговорноста што би ја презеле ако со своите постапки станеме соучесници на власта во нејзините намери за инсталирање на партиско-полициски режим, рушење на правната држава и газење на демократијата. По настаните од 24 декември секакво релативизирање и глумење нормалност, секаков обид работите да се заборават, не би било ништо друго туку давање „зелено светло“ на Груевски и „фамилијата“ да продолжат со своите погубни политики. Не е точно дека со бојкотот граѓаните ќе немаат избор. Тие го имаат и се наоѓаат пред клучниот избор. Дали молчешкум и со наведната глава ќе се согласат да живеат во страв и без било каква перспектива или ќе се решат да пружат отпор, да си ја вратат државата назад. Да ја одбранат слободата, демократијата, правдата, иднината, своја и на своите деца. А тоа е најважниот избор.

Според правни екперти, погрешно одигравте „или-или“, а можевте да добиете „и-и“. Тие сметаат дека непотребно се откажавте од локалните избори, бидејќи со натамошниот опозициски бојкот на парламентот се доведува во прашање неговиот легитимитет, па неминовно ќе мораше да се отвори и прашањето за предвременипарламентарни избори, што вие го деклариравте како ваша цел. Зошто се откажавте од таа варијанта?

Црвенковски: Ако правните аргументи се уважуваа ние како држава воопшто немаше да бидеме доведени во ваква состојба. Не заборавајте го фактот дека си имаме работа со власт која пред очите на целата домашна и меѓународна јавност тепаше пратеници и новинари среде парламентот и грубо кршејќи го и уставот и деловникот насилнички и противзаконито го донесе буџетот. Тоа само по себе во една нормална демократска држава би резултирало со оставка на владата. Тоа, не само што тоа не се случи, туку власта дополнително продолжи со своите недемократски постапки, како на пример, менување на деловникот во отсуство на опозицијата. Учеството на локалните избори без договор за одржување предвремени парламентарни избори, би создавало привид на нормалност и легитимитет на актуелната власт. А ако и сакаме добро на оваа наша држава, оваа власт не треба да се легитимира туку час поскоро да се порази.

20 comments

Pozdrav od Bitola 18/02/2013 - 15:20 at 15:20

Koj ke ja porazi ovaa vlada be Brane..Ti..so sto ke ja porazis…so tvoite egoisticki idei so istata matrica koja ja upotrebuvas veke 22godini i koja za nasa streka konecno ti dojde do glava…dusata mu ja izvade na tvoite sopartijci po ulicite gi naprave ulicari a sega gi ostave i bez banka vo dzebot…koj sega ke gi finansira tvoite valkani idei koga nema od kade da drpnat..nema veke finansiranje od opstinite,oligarsite i tie ne davaat veke gi otepa od lazenje..tie Brane davaat ama i baraat…nema nisto bez pari.denes Brane Vlatko Gjorcev mnogu ubavo ti napisa vo negovata kolumna vo Kurir..procitaj si..

Reply
Artist 19/02/2013 - 12:38 at 12:38

Si go bacna Talat DZaferi? E sega spi si mirno! Ic ne mu beri gajle ni na Brane ni tie po ulica. Nivni problem! Gledaj si go tvojot problem i na tie na koj im go ,,bacvis,,! I pozdravi go Ljupco od Bitola!

Reply
Goran 18/02/2013 - 15:20 at 15:20

Mislis Brane ja donesov najteskata odluka za partijata no najdobrata za mene.

Reply
RES 18/02/2013 - 16:58 at 16:58

Naglupavata i najstetnata odluka vo makedonskata istorija: Gruevski kje vkadee uste najmalku 6 godini, Makedonija nema da dobie datum za vo EU i NATO, narodot nema da ima izbor osven da prodolzi so toa sto go ima na izbor kakov takov, upropastena opozicija za navek….Za stramota , sepak ogovornosta kje bide samo na B.C. za site ovie posledici!

Reply
Srefan od Ohrid 18/02/2013 - 22:09 at 22:09

E bre birazeri… Site trojca ste birazeri ama, za politika ste dunsteri. Vie li ke mu kazuvate na Branka sto trebalo da pravi… Prviot: za parite i oligarsite, a zal mu bilo pak, za clenovite po ulicite. Vtoriot: sto mislel Branko za odlukata demek, toj e tolkuvac na odlukite sto gi nosi Branko. Tretiot e najjak: mnogu e zagrizen za Makedonija, za opozicijata, za Branko… E, zalna majka za Makedoncevo. Se nekoj drug treba da mu gi resava problemite, nekoj drug da mu pravi drzava, nekoj drug ne cini a toj e najdobriot sto najmnogu znae ama koga ke zagusti nikade da go nema. Neka go besat brat mi oti mene mi se zema umot…

Reply
oslo 18/02/2013 - 18:37 at 18:37

Abe Res i ovaj skembarov od Nekogas najkonzulskiot grad na Balkanov a denes teska provincija neve boli glava kogo denes go postavivte minister za odbrana,sigurno i za toa e Branko kriv ,begajte rezili edni kako kojine gledate samo vo eden pravec glavata vi e samo za na berber i nosenje kapa .

Reply
Kristijan 18/02/2013 - 20:07 at 20:07

Demagogija!! Izleguvajki na izbori i osvojuvajki i samo eden glas poveke od prethodnite izbori(duri i da zagubite) I TE KAKO KE VI JA ZACVRSTESE IDEJATA ZA PREDVREMENI PARLAMENTARNI IZBORI!
No nesporen e faktot sto edinstven problem za vas e kako ke go objasnevte faktot za uste edni izgubeni izbori. Odgovornosta vo toj slucaj ke bese isklucivo Vasa!!(B.C) Toj eden glas poveke osvoen ke bese i te kako biten za vasata partija, i za zasiluvanjeto na “OTPOROT”. No zarem e toa bitno?! Zrtvuvavte duri i premnogu za svoj licen interes.
P.S. Bev zgrozen od slucajot vo parlamentot, go opravduvav vasiot “OTPOR” no sega potpolno sum siguren posle vasiot bojkot na izborite deka seto toa e dobro smislen plan za opravduvanje na vasiot BOJKOT. Izmontiravte i i isceniravte vase isfrlanje od parlamentot samo i samo da najdete izgovor da ne se pojavite na izbori i barem za malku da si ja prodolzite vasata kariera!!

Reply
Arman 19/02/2013 - 12:40 at 12:40

Kakva k**otresina si covece. Odi sega zemi si gi parite za napisanoto.

Reply
jonce 18/02/2013 - 20:28 at 20:28

za BITOLCANECOT ti be drugar znajs deka sega na vlast je ALI AHMETI? so ke rece sulta ALI gruevski ispolnuva na zdravje za mrtvite sto padnaa e ova e makedonija i sega sakam albancite da vi komanduvaat a GRUJO za nego ne berete gajle toj si se napolni so pari izdajnik toj izdajnik i onoj koj ke izleze na izbori

Reply
ja 18/02/2013 - 20:32 at 20:32

makedonija konecno Grujo ja prodade!!! bravo be Grujo uspea A EU I NATO mozebi vo slednite 30 godini narode vie so go podrzuvate grujo baravte gledajte

Reply
al capone 18/02/2013 - 21:47 at 21:47

se znae koj ke ja porazi ovaa vlast !!!! DUI !!! SAKA NEKOJ DA SE OBLOZIME .. U 3 LITRI KRV ????????

Reply
Afrim 19/02/2013 - 11:02 at 11:02

Edna rabota ne e jasna! Ovie platenicive na supelkive treba da se profi – neli! Pa tolku li nemozat da najdat nekoj popismeni i ponacitani barem dva zbora ne recenici na mesto da im se. Gi citam drugive koj se 99 posto bez kniski – triena sol gi pravat. Barem crpkite da si gi napolnat so nea. Ajde naucete vekje ednas sobiranje do dvaeset (za okolu vladeenjeto, pa procitajte malku koj se i sto se vasite (naredbodateli i gazdi – idoli neveruvam deka moze i na vas da vi bidat) pa javete ni nesto novo sto neznaime za niv!? Ili se se znae, ama so bi rekol Mile panika “Necu da slusam”

Reply
Afrim 19/02/2013 - 11:28 at 11:28

Uste ova: Bitolcanec koga vekje morase da go spomnes plackono so veselata matematik: BC e 17 g. pretsedatel na partija – isto kolku i vecitata “komunjara” Yingo. A za sedenje vo parlamentarnite klupi ne samo yingo tuku i glujo go sisaat. Tolku okolu matematikata – zemete be vekje ednas digitron dosta na prsti, posto ni toa ne vi ide. KEC sedi!

Reply
Arman 19/02/2013 - 12:42 at 12:42

Ma site na polaganje

Reply
goran 19/02/2013 - 12:04 at 12:04

SDSM otide u zaborav bas mie zal ,stevce pomaet ispadna se spasi od brodot sto tone,pozdrav

Reply
mj 19/02/2013 - 12:55 at 12:55

Makedonija otide vo zaborav so ovaa neprokopsana izdajnicka vlast,e toa e za zalenje,stavanje na minister za odbrana komandant na uck i toa e za zalenje,trosenje milijardi narodni pari za cimento i bakar toa e za zalnje ,toa e brodot Makedonija sto tone za zal cie kormilo go ima pastiwot nepismen..

Reply
keti 19/02/2013 - 12:15 at 12:15

od ovoj od Bitola mi se povraka daj ziti gospod ne pisuvaj poveke oti mozokot ti e kako na kokoska,idi tramu i glasaj za Talat DJaferi moze ke te primi kaj nego kako pripadnik na UCK,glupav ni eden.

Reply
sanja 19/02/2013 - 20:02 at 20:02

Pozdrav od Bitola,Stefan od Ohrid,Res,znaete li kogo ni go stavija za minister za odbrana?Eden vas istomislenik.

Reply
Вевчанец 19/02/2013 - 22:32 at 22:32

До битолчанецот, ако мислите дека СДСМ е мртва, гадно сте се зезнале после ова криза ДПМНЕ ке се распадне на парампарче затоа што нема повеќе идеологија во таа партија.Единствена идеологија ви се парите.А после вашиот пад се знае правец Шутка.

Reply
Pozdrav od Bitola 19/02/2013 - 23:56 at 23:56

SDSM veke stanuva partija na elektricari…celo vreme iskljuci ovoj iskluci onoj,iskljuci ovoj iskljuci onoj…sto ke bese bre toa clenstvo sto go imate…site predavnici i kukavici…

Reply

Leave a Comment

six + 1 =