zeman

Свет

Земан: Украина не може да ги врати своите територии во догледна иднина

А1он
Милош Земан, поранешниот претседател на Чешка, денеска апелираше да се договори примирје и да започнат мировни преговори меѓу Украина и Русија, бидејќи тоа успешно ќе
Регион

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1он
Претседателот на Чешка, Милош Земан, престојува во Србија, која ја избра за проштална странска посета на крајот од вториот и последен мандат. Тој разговараше за
Свет

Чешкиот претседател Милош Земан е во болница во Прага

А1он
Чешкиот претседател Милош Земан е примен во болница во Прага, пренесуваат чешките медиуми. Земан (77) неодамна го откажа телевизиското интервју во живо поради здравствени проблеми.
Свет

Конфликт меѓу Земан и чешкиот министер за култура заради средбата со Далај Лама

А1он
Чешкиот министер за култура Даниел Херман изјави дека претседателот на државата Милош Земан лично го повикал да ја откаже средбата со тибетскиот водач Далај Лама
Свет

Земан: Британците ја напуштаат ЕУ заради неспособноста на нејзините лидери

А1он
Чешкиот претседател Милош Земан смета дека главниот фактор за Брегзит се случи заради стравувањата на британските граѓани од „целосно неспособното” актуелно раководство на Европската унија,
Свет

Земан: Бегалците ќе го воведат шеријатското право, ќе каменуваат жени, ќе сечат раце

А1он
Чешкиот претседател Милош Земан смета дека исламските бегалци нема да ги почитуваат „нашето право и обичаи“, туку ќе го практикуваат шеријатското право, неверните жени ќе