zaguba

Економија

Австралиски „Квантас“ во загуба од 1.4 милијарди долари

А1он
Австралиската авиокомпанија Квантас ервејс предупреди дека затворањето на сојузните граници сериозно го попречува опоравувањето на домашниот воздухопловен пазар, што, заедно со намалувањето на меѓународните летови,
Магазин

Франција: Версај во загуба од 45 милиони евра поради пандемијата

А1он
Една од најголемите туристички атракции во Европа, замокот Версај во Франција, е во загуба од 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на
Свет

ОН: Брегзит без договор ќе доведе до загуба на 16 милијарди евра

А1он
Британците ќе изгубат 16 милијарди долари извоз во Европската унија и уште неколку милијарди долари извоз во други земји доколку се реализира Брегзит без договор.
Економија

Боинг со загуба од речиси 5 милијарди долари поради приземјувањето на „737 Макс“

А1он
Американскиот производител на авиони „Боинг“ соопшти денеска дека неговата добивка во вториот квартал ќе биде намалена за 4,9 милијарди долари. Загубата се случува по еднократниот