vojni

Свет

238.000 луѓе загинале лани во војни – Украина не е најкрваво боиште

Минатата 2022 година беше најлоша од почетокот на 21 век по бројот на жртви на војните – 238.000 загинати. Бројот е најголем досега уште од
Свет

Трамп: САД треба да излезaт од бесмислените, бескрајни војни

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката за повлекување на американските сили од североисточна Сирија е со цел да „да се разјасни ситуацијата“
Свет

Во 2018 година воените расходи во светот највисоки во изминатите три децении

А1он
Глобалните воени расходи минатата година достигнаа највисоко ниво во изминатите три децении, со најголемо учество во САД и Кина, според годишниот извештај на шведскиот истражувачки