ukrainsak kriza

Свет

Песков: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализирање на грабежот“

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализација на грабежот“ на руските златни
Свет

Со заладувањето на времето нови рестрикции на струја во Украина

А1он
Државната украинската електроенергетска компанија Укренерго објави дека воведува нови рестрикции на електрична енергија поради студеното време. „Поради заладувањето, неопходни се нови намалувања на потрошувачката на
Свет

Провалиле во куќи во зори и киднапирале луѓе: Откриено како Русите „ловеле“ Украинци во Буча

А1он
Големо внимание на јавноста привлече големата приказна на АП за тоа како руските војници спроведоа „операција за чистење“ во Буча, еден од најголемите центри за
Свет

Брод со жито го напушти пристаништето во Одеса

А1он
Брод натоварен со украинско жито го напушти денеска украинското пристаниште Одеса, јави Си-Ен-Ен Турк. Турското Министерство за одбрана претходно објави дека бродот ќе исплови во
Свет

Милитантите од Азов треба да бидат обесени, порача руската амбасада во Велика Британија

А1он
На официјалниот Твитер профил на руската амбасада во Велика Британија е објавен статус во кој се наведува дека припадниците на баталјонот Азов заслужуваат да бидат
Свет

САД: Покрај Донбас, Русија сака да ги анектира и јужните украински региони

А1он
Американската амбасадорка во Обединетите нации вели дека веќе не треба да има сомнеж дека Русија има намера да ја растури Украина, пренесува Ројтерс. Линда Томас-Гринфилд
Свет

Волас: Русија не успева во многу области од војната во Украина

А1он
Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска изјави дека „Русија не успева во многу области од војната во Украина“ и дека е можно претседателот Владимир
Свет

Украина: Русија ги користи судењата на страницте за да го подигне влогот во преговорите

А1он
Русија сака да користи тројца странци, заробени во Украина и осудени на смрт, како заложници за да изврши притисок врз Западот околу мировните преговори, изјави
Свет

Уште двајца руски војници признаа вина за напади на цивилно насление во Украина

А1он
Двајца руски војници, Александар Бобикин и Александар Иванов, денеска се појавија во суд ја признаа вината за „прекршување на правилата на војната“. Тие се обвинети
Свет

Борел: ЕУ ќе продолжи да испорачува оружје на Украина и да ја ослабне руската економија

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел рече дека не ги разбира противниците на испораката на оружје и праша дали би