turski tek

Регион

Гасоводот „Турски тек“ до крајот на годинава ќе ги снабдува Србија, Бугарија, БиХ и Унгарија

А1он
Првиот човек на „Србијагас“, Душан Бајатовиќ, изјави дека гасоводот „Турски тек“ ќе биде подготвен до крајот на годината да ги покрие потребите на Бугарија, Србија,
Економија

Грција и Северна Македонија почнаа да добиваат гас преку Турски тек

А1он
Русија започна да испраќа гас во Бугарија, Грција и Северна Македонија преку новиот гасовод „Турски тек“, објави Булгартрансгаз, наведувајќи дека ова е начин за намалување
Свет

Русија очекува договорот за „Турски тек“ да биде навремено исполнет

А1он
Русија очекува во најбрзо време обновување на преговарачкиот процес за спроведување на проектот за изградба на гасоводот „Турски тек“, вклучително и меѓувладиниот договор, чиј проект