turcija koronavirus

Свет

Турција и во „локдаун“ и со забрана за продажба на алкохол

А1он
Турција забрани продажба на алкохол за време на периодот на „целосно заклучување“ на земјата, што започнува денеска. Тоа предизвика незадоволство кај противниците на владата кои
Регион

Во Турција почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

А1он
Во Турција денека почна вакцинацијата против Ковид-19, а први вакцина ќе примат здравствените работници ширум земјата. Претходно, турските регулаторни тела ја одобрија за употреба вакцината
Регион

Турција забранува влез на патници од Британија поради новиот вид на коронавирус

А1он
Откако беше потврдена инфекција со нов вид на коронавирус кај 15 лица, Турција забрани патници од Велика Британија да влегуваат во таа земја. Турскиот министер
Регион

Во Турција од денеска делумна забрана за излегување за викенд

А1он
Во Турција од денеска стапува на сила делумна забрана за излегување за време на викендите, објави на Твитер турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Како