tumor

Свет

Лекарите во Полска од телото на девојче извадиле циста на јајниците тешка 100 килограми

А1он
Лекарите во Полска од телото на девојче извадија циста на јајниците тешка 100 килограми. Универзитетската клиничка болница во Жешов на југоистокот на земјата соопшти дека
Свет

Италијанка ги избегнувала лекарите поради Ковид-19, па ѝ откриле тумор од 20 килограми

А1он
На една Италијанка, која со месеци избегнувала лекари поради страв од коронавирусот, ѝ бил откриен и отстранет тумор со широчина од 70 сантиметри и тежок
Свет

Белгиски научници направија крупен исчекор во борбата против ракот

А1он
Истражувачки тим од Универзитетот во Брисел, УЛБ, дошол до ветувачки сознанија за функционирањето и развојот на ракот на дојка и на простата. Научниците успеале по